Light Emmiting Diodes czy w skrócie LED — technologia, z która stykamy się każdego dnia, a tak naprawdę niewiele o niej wiemy. To właśnie dzięki niej powstały energooszczędne elementy oświetlenia jak żarówki, taśmy led czy reflektory samochodowe. Technologia ta, także przyczyniła się do rozwoju elektroniki użytkowej (telewizory czy monitory) i jest wykorzystywana przez nas w ekranach led. Dlatego, postaram się w przystępnej i zrozumiałej formie przybliżyć wam, jak działa dioda led i jak wykorzystujemy jej możliwości podczas eventów, targów oraz na potrzeby branży retail.

 W artykule znajdziesz:

Mała, ale z ogromnym potencjałem, czyli jak działa dioda LED

Wprowadzenie diod led do masowej produkcji w latach 60 XX wieku, zawdzięczamy amerykańskiemu inżynierowi Nick Holonyaka Junior. Uważa się go za wynalazcę tej technologii, jednak już w latach 20 rozpoczęła się historia diody elektroluminescencyjnej. Właśnie wtedy radziecki technik Oleg Łosiew prowadząc badania półprzewodników, zauważył, że diody emitują światło. Opublikował kilkanaście artykułów na ten temat i tak naprawdę Łosiew jest prawdziwym odkrywcą efektu elektroluminescencji.

Na pewno, zastanawiacie się w takim razie, czym jest efekt elektroluminescencji i jak działa dioda LED dzięki niemu. Efekt ten to mocno skomplikowana sprawa, jednak w dużym uproszczeniu polega on na przemianie prądu elektrycznego przepływającego przez diodę w jednym kierunku w światło. Intensywność wytwarzanego światła zależy głównie od wartości doprowadzonego prądu do diody. Co ważne dioda świeci natychmiast i tylko jednym kolorem.

Budowa diody LED

Budowa diody LED jest stosunkowo prosta, ale opiera się na zaawansowanych procesach półprzewodnikowych. Sercem diody led gdzie zachodzi proces emisji światła, jest chip półprzewodnikowy. Chip składa się z dwóch warstw materiału półprzewodnikowego: jednej typu n (z dodatkiem elektronów) i drugiej typu p (z miejscami, gdzie brakuje elektronów, tzw. dziury). Gdy przez diodę przepływa prąd, elektrony z warstwy n przemieszczają się do warstwy p, rekombinują z dziurami, emitując przy tym fotony, czyli cząsteczki światła. 

Całość zamknięta jest w obudowie wykonanej z takich materiałów jak żywica, plastik czy szkło i często mogą zawierać dodatkowe elementy optyczne (np. soczewki), które kształtują wiązkę świetlną. Obudowy mogą przybierać różne kształty i mogą mieć różne kolory. W ten sposób kolor obudowy przeważnie odpowiada barwie emitowanego światła.

Aby całość zadziałała, trzeba odpowiednio podłączyć diodę do obwodu elektrycznego. Do tego celu służą dwa metalowe złącza — anoda (+) i katoda (-). Każda dioda jest dzięki nim montowana do płytki metodą przewlekaną. Elektrody przechodzą na wylot płytki i są lutowane na jej tylnej stronie. 

 

Grafika pokazująca jak działa dioda led i z jakie są najważniejsze elementy jej budowy

Zastosowanie diody LED w ekranach ledowych

Skoro, jak wspomniałem wcześniej, dioda emituje jeden kolor światła, w jaki więc sposób uzyskujemy tak bogate palety barw w ekranach ledowych?

Otóż rozwiązaniem jest technika RGB. Polega ona na mieszaniu trzech podstawowych barw ( czerwonego, zielonego i niebieskiego). Umieszczone na małej powierzchni 3 diody w tych kolorach tworzą piksel. W zależności od tego, jakie diody są aktywowane i jakie kolory są mieszane, piksel może przybierać różne kolory.

W ten sposób umieszczając setki pikseli obok siebie, możemy wyświetlać różnorodne obrazy, teksty czy dynamiczne animacje.

Ekran led z zbliżeniem na jego fragment pokazujące jak wyglada dioda led w ekranie

Jakie typy diod led wykorzystywane są w ekranach ledowych?

Obecnie jest kilka rodzajów diod LED wykorzystywanych w wyświetlaczach ledowych. Każda z tych technologii ma swoje specyficzne zalety i zastosowania, co sprawia, że można wybierać odpowiednie rozwiązania w zależności od potrzeb.

Szukasz ekranów LED do wynajęcia?

Skorzystaj z naszej oferty ekranów, które przeznaczone są zarówno do użytku w przestrzeniach zamkniętych jak i otwartych.
Zadzwoń do nas lub zamów darmową wycenę!

Zasada działania ekranów LED

Wszystko opiera się na sterowaniu przepływem prądu przez poszczególne diody led. Za sterowanie kolorem każdego piksela odpowiadają kontrolery, które otrzymują dane o obrazie z zewnętrznego źródła (komputer, odtwarzacz multimedialny itp.). Tworzą w ten sposób żądany obraz.

Oprogramowanie sterujące umożliwia szybką zmianę wyświetlanych treści, co pozwala na tworzenie dynamicznych prezentacji wizualnych, reklam czy informacji w czasie rzeczywistym. Dodatkowo, dzięki możliwości sterowania intensywnością światła każdej diody, ekrany LED mogą oferować bardzo wysoki poziom jasności, co sprawia, że są doskonale widoczne nawet w jasnych warunkach oświetleniowych oraz na zewnątrz, w świetle słonecznym. 

Dzięki tym właściwościom ekrany LED znajdują szerokie zastosowanie w reklamie zewnętrznej, na scenach koncertowych, w telewizji, podczas wydarzeń sportowych jako bandy led(link) oraz jako tablice informacyjne i reklamowe w przestrzeni publicznej i handlowej.

Czym jest Pixel Pitch i jak wpływa na ostrość obrazu

Pixel Pitch, znany również jako rozstaw pikseli, to termin określający odległość (zwykle mierzoną w milimetrach) między środkami dwóch sąsiadujących pikseli na ekranie LED. W praktyce jest to miara, która informuje nas, jak blisko siebie umieszczone są poszczególne piksele diod LED.

Cztery ekrany led które różnią się od siebie parametrem pixel pitch

Pixel Pitch ma bezpośredni wpływ na rozdzielczość ekranu LED i jakość wyświetlanego obrazu — im mniejsza wartość Pixel Pitch, tym mniejsza odległość między pikselami, co przekłada się na większą gęstość pikseli na danym obszarze ekranu i wyższą rozdzielczość. Dzięki temu obraz wyświetlany na ekranach o niskim Pixel Pitch jest bardziej szczegółowy i ostry, nawet z mniejszej odległości obserwacji.

Pixel Pitch jest kluczowym parametrem przy wyborze ekranu LED, ponieważ ma wpływ na to, z jakiej odległości ekran będzie optymalnie oglądany. Ekrany o większym Pixel Pitch są odpowiednie do oglądania z dalszych odległości (np. na dużych otwartych przestrzeniach, takich jak stadiony), podczas gdy ekrany o mniejszym Pixel Pitch lepiej sprawdzają się w miejscach, gdzie widzowie znajdują się bliżej ekranu (np. w pomieszczeniach, galeriach handlowych czy na targach).

 

Zrealizowane instalacje z ekranów LED-owych

Jak wykorzystujemy ekrany zbudowane z diod LED?

Ekrany ledowe, których używamy to doskonałe rozwiązania, dzięki którym unowocześniamy wnętrza budynków (hotelowe lobby, sale konferencyjne, galerie handlowe), zapewniamy niesamowite efekty wizualne na stoiskach targowych, wydarzeniach kulturalnych, sportowych i biznesowych. 

Każdy ekran składa się z połączonych ze sobą lekkich modułów, dzięki czemu możemy stworzyć ekran w dowolnym rozmiarze. Dodatkowo ułatwia to transport i przechowywanie. Ponieważ technologia jest ciągle żywa i stale się rozwija, LedLIVE rozwija się razem z nią. Dlatego w naszej ofercie można znaleźć w tym momencie 5 różnych rodzajów ekranów led, które różnią się od siebie parametrami oraz miejscem przeznaczenia.

TRANSPARENT

Ultralekka konstrukcja oraz przezroczystość na poziomie 70% zwraca uwagę każdego. Ta innowacyjna technologia świetnie sprawdza się w ekspozycjach targowych, prezentacjach produktu czy akcjach promocyjnych marki.

INDOOR

Ekrany INDOOR dostępne w kilku wariantach. Różnią się wielkością piksela, modułów czy jasnością. Parametry dobieramy z myślą o jak najefektowniejszym prezentowaniu różnorodnych treści.

OUTDOOR

Niezawodne i odporne na warunki atmosferyczne i różnice temperatur. Wielkoformatowe ekrany LED OUTDOOR idealnie sprawdzają się przy organizacji koncertów i do montażu na elewacjach budynków.

INTERAKTYWNA PODŁOGA LED

Wyświetlacz podłogowy do interakcji z klientami podczas eventów, prezentacji czy targów. Podłoga reaguje na dotyk, tworząc dynamiczne obrazy i animacje.

POSTERY REKLAMOWE

Uniwersalne nośniki reklamowe, które możesz zastosować w każdym miejscu. Postery reklamowe zaprojektowaliśmy z myślą o połączeniu najnowszej technologii multimedialnej, mobilności oraz estetycznego wyglądu.

Każdy z nich możemy dowolnie skonfigurować do potrzeb klienta. Dostarczamy zaawansowanie oprogramowanie do zarządzania wyświetlaną treścią, tworzymy projekty wizualne oraz przygotowujemy projekty konstrukcji i montażu ekranów LED. A wszystko to możesz mieć na własność lub skorzystać z opcji wynajmu ekranów led na dowolny okres.

Zapytaj o darmową wycenę ekranów LED

Wypełnij formularz lub zadzwoń. Skorzystaj z naszej bogatej oferty ekranów, które możesz
wykorzystać zarówno w przestrzeniach zamkniętych jak i otwartych.

Czy rozwój technologii wykorzystującej diody led ma przed sobą przyszłość?

Technologia wykorzystująca diody LED jest nie tylko istotną częścią współczesnych rozwiązań oświetleniowych i wyświetlaczy, ale również uważana jest za jedną z kluczowych technologii przyszłości. Diody led należą do czwartej generacji źródeł światła, a ich rozwój w ostatnich dekadach sprawił, że stała się dominującym wyborem w wielu dziedzinach życia. Dlaczego? Oto kilka ważnych powodów:

Ikona efektywność energetyczna

EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA

Diody LED zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne źródła światła, co przekłada się na niższe rachunki za energię elektryczną.

Ikona długowieczność

DŁUGOWIECZNOŚĆ

Żywotność diod LED jest wielokrotnie dłuższa w porównaniu do standardowych żarówek, co redukuje potrzebę częstej wymiany i zmniejsza ilość powstających odpadów.

Ikona szeroki kąt oglądania diody COB Flip Chip

WSZECHSTRONNOŚĆ I ADAPTOWALNOŚĆ

LED-y mogą być stosowane w bardzo szerokim zakresie, od domowego oświetlenia, przez wyświetlacze reklamowe, sygnalizację świetlną, aż po zaawansowane zastosowania w medycynie i rolnictwie.

Ikona jednolite światło diody COB Flip Chip

PEŁNA KONTROLA

Technologia LED umożliwia precyzyjną kontrolę nad jasnością, kolorem oraz dystrybucją światła.

Ikona niskie zużycie energii diody COB Flip Chip

BEZPIECZEŃSTWO I KOMFORT UŻYTKOWANIA

Diody LED generują znacznie mniej ciepła niż tradycyjne żarówki i są wolne od szkodliwych substancji.

Podsumowanie

Technologia LED nadal ewoluuje, oferując coraz to nowsze możliwości wykorzystania w wielu sektorach życia społecznego i gospodarczego. Jej przyszłość wydaje się jasna, z obietnicą dalszych innowacji, które będą kontynuować zrewolucjonizowanie sposobu, w jaki ludzie komunikują się, pracują i odpoczywają. Diody led, zapewne jeszcze nas zaskoczą swoimi możliwościami.

Wykorzystaj w pełni możliwości diody LED z naszymi ekranami!
Zapytaj o ofertę przez formularz lub telefonicznie.

 LED’S DO IT!