Technologia LED to szybko rozwijający się segment w świecie przemysłu. Z upływem czasu diody, które są produkowane, stają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Tworzone rozwiązania umożliwiają zastosowanie diod LED nie tylko w oświetleniu, ale również w produkcji zaawansowanych ekranów o wysokiej rozdzielczości, którymi zajmiemy się w tym artykule. 

Postaram się wam przybliżyć, czym jest dioda LED COB Flip Chip oraz przedstawię jej największe zalety i możliwości jej zastosowania. W artykule znajdziesz:

Czym jest technologia COB Flip Chip

Technologia COB Flip Chip to innowacyjna technologia w dziedzinie diod LED. Skrót COB pochodzi od słów Chip-On-Board. W dosłownym znaczeniu oznacza układ scalony umieszczony na płytce.

Zastosowane w tej technologii diody są umieszczone bezpośrednio na ceramicznej, aluminiowej lub miedzianej płytce obwodowej. Z kolei Flip Chip oznacza, że układ scalony (chip) jest odwrócony. Dlatego, styki elektryczne chipa są skierowane w dół i bezpośrednio połączone z podłożem. Dzięki temu wyeliminowane zostają tradycyjne połączenia drutowe, które były używane we wcześniejszych generacjach diod LED. 

Pojedyncza płytka zbudowana z diod cob flip chip

Korzyści płynące z wykorzystania diody

Technologia COB Flip Chip przynosi szereg zalet, które przyczyniają się do jej rosnącej popularności. Najważniejszymi korzyściami płynącymi z wykorzystania tej technologii są m.in.:

Bez wątpienia, ta technologia niesie ze sobą wiele korzyści. Początkowy wydatek może być wyższy niż w przypadku klasycznych diod LED. Jednak bez wątpienia na dłuższą metę jej żywotność i większa odporność na uszkodzenia sprawiają, że inwestycja ta zdecydowanie się opłaca.

Ekran LED wykorzystujący diody COB Flip Chip

Ekran LED z diodami COB stanowi najnowsze osiągnięcie w dziedzinie wyświetlaczy. Dlatego, dzięki wykorzystaniu tej technologii, ekrany LED mogą pochwalić się m.in.:

Ikona wysoka rozdzielczość diody COB Flip Chip

WYSOKA ROZDZIELCZOŚĆ

Dzięki dużo większej ilość diod na mniejszej powierzchni. Rozstaw diod na pojedynczej płytce może wynosić 0.9735 mm, 1.25 mm, 1.56 mm lub 1.875 mm. Ekran jest w stanie wyświetlać obrazy w rozdzielczości 2K, 4K lub 8K

Ikona doskonała jakoś obrazu diody COB Flip Chip

DOSKONAŁA JAKOŚĆ OBRAZU

dzięki wyższej gęstości pikseli i jednolitemu rozkładowi światła, obraz jest ostrzejszy i dynamiczny, a wyświetlane na nim kolor są żywe i bardzo realistyczne,

Ikona szeroki kąt oglądania diody COB Flip Chip

SZEROKI KĄT OGLĄDANIA

dzięki matowej powierzchni, maksymalny pionowy i poziomy kąt widzenia na ekranie to 170 stopni,

Ikona jednolite światło diody COB Flip Chip

JEDNOLITE ŚWIATŁO

oznacza to brak tzw. martwych punktów czy nierównomiernie rozłożonych plam światła, co jest niezwykle ważne w zastosowaniach profesjonalnych i podczas organizowanych eventów,

Ikona niskie zużycie energii diody COB Flip Chip

NISKIE ZUŻYCIE ENERGII

pobór energii elektrycznej został zredukowany o niemal 30% w porównaniu z tradycyjnymi ekranami LED,

Ikona cienkie i lekkie moduły diody COB Flip Chip

CIENKIE I LEKKIE MODUŁY

co ułatwia i transport i montaż.

Niewątpliwie, miniaturyzacja diod i połączeń między nimi przyczyniła się do osiągnięcia znacznie lepszej jakości ekranu ledowego. Różnicę w jakości obrazu najlepiej zobaczysz na poniższym porównaniu.

Grafika pokazującą różnicę w kolorach dzięki zastosowaniu diody COB Flip Chip

Szukasz ekranów LED do wynajęcia?

Skorzystaj z naszej oferty ekranów, które przeznaczone są zarówno do użytku w przestrzeniach zamkniętych jak i otwartych.
Zadzwoń do nas lub zamów darmową wycenę!

Budowa i parametry pojedynczego modułu

Pojedynczy moduł to element o wymiarach 600 mm szerokości, 337,5 mm wysokości i 32,5 mm grubości. Tylny element modułu wykonany jest z aluminium, któremu kształt nadano w procesie odlewania wysokociśnieniowego. Przednią część modułu stanowią natomiast płytki obwodowe z umieszczonymi na nich diodami COB Flip Chip. 

Pojedyncza płytka z umieszczonymi na niej diodami ma wymiary 150 mm szerokości i 168,75 mm wysokości i jedynie 3 mm grubości. Waga takiej płytki również jest niewielka i wynosi około 150 g. 

Każdy moduł składa się z 8 połączonych ze sobą płytek oraz dodatkowego osprzętu, dzięki któremu ekrany można łączyć ze sobą, tworząc ekrany LED o dużej powierzchni. Waga jednego modułu to tylko 6,5 kg!

Pojedynczy moduł z diodą COB Chip Flip

Zastosowanie ekranów LED z diodą COB Flip Chip

Ekran led z diodą COB Flip Chip wykorzystany w aranżacji nowoczesnej przestrzeni sklepowej
Nowoczesne przestrzenie sklepowe
Ekran led z diodą COB Flip Chip wykorzystany w witrynie sklepowej
Witryny sklepowe
Ekran led z diodą COB Flip Chip wykorzystany w sali konferencyjnej
Sale konferencyjne
Ekran led z diodą COB Flip Chip wykorzystany do stworzenia wideo wall
Video wall-e

Ekrany wykorzystujące tą nowoczesną diodę znalazły zastosowanie w wielu miejscach, które wymagają wyświetlania obrazu w super rozdzielczości. Wyświetlacze tego typu można spotkać m.in. w:

W naszej ofercie znajdziesz produkt najnowszej generacji — ekran COB o pikselu 1.86. Dzięki podwyższonej jasności do 3000 cdm2
, jest to doskonałe rozwiązanie dla witryn sklepowych skierowanych na zewnątrz.

Zrealizowane instalacje z ekranów LED-owych

Przyszłość technologii COB Flip Chip

Technologia COB Flip Chip stanowi obecnie jeden z najbardziej innowacyjnych kierunków w dziedzinie mikroelektroniki. 

W miarę postępu technologicznego i rosnącego zapotrzebowania na urządzenia o coraz mniejszych rozmiarach przy jednoczesnym zwiększeniu ich wydajności, ta technologia prawdopodobnie zyska na znaczeniu. 

Oczekuje się, że przyszłe zastosowania tej technologii obejmą sektory takie jak medycyna, motoryzacja czy technologie noszone, dostarczając rozwiązań o nie porównywalnej dotąd jakości i niezawodności. Odpowiednie inwestycje w badania i rozwój tej techniki mogą przynieść rewolucję w sposobie, w jaki będziemy postrzegać i używać elektroniki w najbliższej dekadzie.

Podsumowanie

Podsumowując, technologia wykorzystująca diody COB Flip Chip, niesie ze sobą szereg korzyści. Wykorzystanie jej w ekranach ledowych znacząco podnosi jakość wyświetlanego obrazu oraz efektywność energetyczną całej instalacji. 

Technologia ta razem z nowymi ekranami led już wkrótce wkroczy do naszej oferty. Dzięki temu organizowane przez nas oprawy graficzne eventów, imprez sportowych, aranżacje w galeriach handlowych czy biurach zyskają zupełnie nowy, lepszy wymiar. 

Bądź pierwszy i już dziś zapytaj o ofertę na ekrany LED z diodą COB Flip Chip!
Skontaktuj się z nami przez formularz lub telefonicznie.

 LED’S DO IT!